Udostępnienie filmów i notacji dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

mkidn-logo-2
TytułJeden drugiego brzemiona noście
ReżyseriaMieczysław B. Vogt
Rok produkcji2008
ProdukcjaVideo Studio Gdańsk, TVP
Gatunekfilm dokumentalny
Tematykareligijna, społeczna
Czas54:36

Opis

Wpływ Jana Pawła II na ruch i związek zawodowy „Solidarność” jest bezdyskusyjny – zarówno na płaszczyźnie inspiracji duchowej i ideowej, jak i gestów i działań politycznych, także w skali międzynarodowej.  Realizatorzy filmu zwracają  uwagę na inspirującą rolę ruchu Solidarność dla społecznego nauczania papieża – Polaka  i stawiają pytanie o realizację ideałów społecznych papieża w polskiej rzeczywistości po okresie transformacji.

Odpowiadają na nie m.in. najbliżsi współpracownicy Jana Pawła II, tj. kard. Stanisław Dziwisz i ówczesny rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej Joaquin Navarro Valls, wybitni przedstawiciele Kościoła hierarchicznego, politycy o  solidarnościowym rodowodzie, zwykli robotnicy. Zachowane na wielu filmowych materiałach archiwalnych wypowiedzi Jana Pawła II tworzą szczególne konteksty dla definicji pojęcia „solidarność”.

Słowa kluczowe

Jan Paweł IISolidarnośćnauczania papieżaDziwiszJoaquin Navarro Valls

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

logo MKiDN