Udostępnienie filmów i notacji dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

mkidn-logo-2
TytułPartia, pieniądze, rock&roll – Królowie życia
ReżyseriaPaweł Chmielewski
Rok produkcji1997
ProdukcjaVideo Studio Gdańsk, TVP
Gatunekfilm dokumentalny
Tematykaspołeczna, muzyczna, historyczna
Czas48:00

Opis

Lata 70-te w PRL: propaganda sukcesu i czas powstawania pierwszych dyskotek, komercjalizacji dużej części sceny muzycznej, czego znakiem były kariery polskich wykonawców za granicą (tzw. „chałtury wyjazdowe”) , zwłaszcza wśród Polonii i tworzący się kult prezenterów muzycznych. Jednocześnie to początek tworzenia się muzyki młodej generacji. Na ile była ona ruchem autentycznym, a na ile wykreowanym dla potrzeby chwili, socjalistycznego rynku muzycznego? Młodzież miała być przecież uczesana i grać niekonfliktowe piosenki…Anegdoty i realia tamtych czasów wplecione w archiwalia filmowe wspominają w filmie menedżerowie muzyczni i prezenterzy (Bromski, Chełstowski, Korzeniewski), dziennikarze (Mann, Kaczkowski, Michalski…) oraz partyjni dygnitarze (Szczepański, Tejchma).

 

Słowa kluczowe

PRLpropaganda sukcesu "chałtury wyjazdowe"prezenterzy muzycznimuzyka młodej generacjiBromskiChełstowskiKorzeniewskiMannKaczkowskiMichalskiSzczepańskiTejchma

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

logo MKiDN