Udostępnienie filmów i notacji dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

mkidn-logo-2
TytułŚwiatło idzie z Gdańska
ReżyseriaRyszard Grabowski
Rok produkcji1989
ProdukcjaVideo Studio Gdańsk
Gatunekfilm dokumentalny
Tematykahistoryczna, społeczna
Czas01:17:58

Opis

Barwna relacja filmowa z wizyty delegacji Solidarności i jej ekspertów w Rzymie – tuż po ponownej legalizacji związku, w kwietniu 1989. Wałęsa, Geremek, Mazowiecki, bp Gocłowski, Nowina-Konopka i inni w misji związkowej, gospodarczej i duchowej. Spotkania z przedstawicielami Kościoła, audiencja u Jana Pawła II, spotkania z centralami związkowymi, najważniejszymi ówczesnymi politykami Republiki Włoskiej: m.in. prezydentem Cossigą,  przewodniczącym Senatu Spadolinim, szefem dyplomacji Andreottim… Kontakty z liczną Polonią, entuzjastycznie witającą wraz z mieszkańcami Rzymu tych, którzy przyjechali, aby szukać wsparcia w budowaniu ruchu związkowego, dążeniach Polski do wspólnoty narodów Europy, wzmocnienia duchowego. Towarzyszy im z kamerą ekipa Video Studio Gdańsk, której Jan Paweł II powiedział: Światło idzie z Gdańska na świat!

Słowa kluczowe

SolidarnośćLech WałęsaBronisław GeremekTadeusz Mazowieckibp Tadeusz GocłowskiPiotr Nowina-KonopkaCossigaSpadoliniAndreottiVideo Studio GdańskJan Paweł II"Światło idzie z Gdańska na świat!"

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

logo MKiDN